Czy od przewoźników świadczących usługi przewozowe na rzecz hipermarketów może być pobierana opłata za korzystanie z przystanków komunikacyjnych ustalona w drodze uchwały rady gminy?

Zgodnie z brzmieniem art. 16 ust. 4 zdanie pierwsze ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z 2011 r., Nr 5, poz. 11), dalej „ustawa o publicznym transporcie zbiorowym”, za korzystanie przez operatora i przewoźnika z przystanków komunikacyjnych lub dworców, których właścicielem albo zarządzającym jest jednostka samorządu terytorialnego, mogą być pobierane opłaty.

W jakim terminie organizator powinien opublikować ogłoszenie o zamiarze przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia na świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego?

Zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 13 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. 2011 r., Nr 5, poz. 13), dalej „ustawa ptz”, organizator publikuje ogłoszenie o zamiarze przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia na świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego w terminie nie krótszym niż:

  1. jeden rok;
  2. sześć miesięcy - w przypadku gdy umowa o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego ma dotyczyć świadczenia tych usług w wymiarze mniejszym niż 50 000 kilometrów rocznie.

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 20 lutego 2012 r. w przedmiocie ustalenia regulaminu warunków i zasad korzystania przez przewoźników z przystanków komunikacyjnych

(...)Zakresem upoważnienia właściwych organów jednostek samorządu terytorialnego ustawodawca (art. 15 ust. 2 u.p.t.z.) objął "określenie przystanków komunikacyjnych i dworców oraz warunków i zasad korzystania, o których mowa w ust. 1 pkt 6" u.p.t.z. Ten ostatni zaś stanowi, że organizowanie publicznego transportu zbiorowego polega w szczególności na "określeniu przystanków komunikacyjnych i dworców, których właścicielem lub zarządzającym jest jednostka samorządu terytorialnego, udostępnionych dla operatorów i przewoźników oraz warunków i zasad korzystania z tych obiektów".(...)

Wyrok WSA w Krakowie - opłaty za korzystanie z przystanków

I SA/Kr 1966/11 - Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie

(...) Opłaty za korzystanie z przystanków komunikacyjnych lub dworców w całości przekazywane będą do Gminy. Gmina nie zawiera umów cywilnoprawnych z przewoźnikami - opłata za korzystanie z przystanków jest ustawowo nałożona na przewoźnika, co reguluje ustawa z dnia 16 grudnia 2010r. o publicznym transporcie zbiorowym. (...) Czy opłaty za korzystanie z przystanków komunikacyjnych na terenie Gminy Kraków podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? (...)

Rozstrzygnięcie nadzorcze woj. podkarpackiego w sprawie określania przystanków

(...)W załączniku Nr 1 do niniejszej uchwały Rada określiła wykaz przystanków komunikacyjnych udostępnionych do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie przewozu osób, natomiast w załączniku nr 2 - Regulamin korzystania z przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym(...)
Regulamin korzystania z przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Gmina Zaklików(...)

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w sprawie usług transportowych - koszty uzyskania przychodu

Czy kwoty wypłacone przez Spółkę na rzecz zleceniodawców tytułem kar umownych bądź zasadnych roszczeń reklamacyjnych wynikających z opóźnień w transporcie, uszkodzenia towaru, zaginięcia towaru lub braku towaru w dostawie podczas świadczenia usług logistycznych i spedycyjnych, przy zachowaniu przez Spółkę należytej staranności, stanowią koszty uzyskania przychodu Spółki?(...)

Uchwała Rady Gminy Zaklików

(...)Uchwała Rady Gminy Zaklików z 25 lipca 2011 w sprawie określanie przystanków komunikacyjnych udostępnianych dla operatorów i warunków korzystania z nich.
Regulamin korzystania z przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Gmina Zaklików(...)

Interpretacja podatkowa w sprawie opodatkowania otrzymanej od Gminy rekompensaty w formie dopłaty do jednego wozokilometra

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko(...)

Strony