Honorowy dawca krwi, a ulgi w transporcie publicznym
Ustawa z dnia 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw [Dz. U. 2021 r. poz. 159], dodała art. 9a do ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz. U. z 2020 r. poz. 1777): zobacz
„1. W przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii:
2) honorowemu dawcy krwi, który oddał co najmniej 3 donacje krwi lub jej składników, w tym osocze po chorobie COVID-19, przysługuje ulga w wysokości 33% na przejazdy w komunikacji krajowej środkami publicznego transportu zbiorowego:
a) kolejowego w 1 i 2 klasie pociągów osobowych i pospiesznych oraz autobusowego w komunikacji zwykłej i przyspieszonej,
2. Honorowy dawca krwi, któremu przysługuje ulga na przejazd, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, jest obowiązany do uiszczenia dopłaty w wysokości stanowiącej różnicę między należnością za pełnopłatny przejazd w klasie 1 a należnością za pełnopłatny przejazd w klasie 2.
3. Dokumentem poświadczającym uprawnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 2 – jest zaświadczenie potwierdzające co najmniej 3 donacje wydane przez regionalne centrum, Wojskowe Centrum lub Centrum MSWiA.
4. Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 3 pkt 2, zawiera:
1) datę wydania zaświadczenia;
2) imię i nazwisko dawcy krwi;
3) numer PESEL dawcy krwi;
4) informację o oddaniu 3 donacji krwi lub jej składników, w tym osocza po chorobie COVID-19.
5. Środki finansowe na realizację uprawnień, o których mowa w ust. 1 pkt 2, pochodzą z budżetu państwa.”
- ulga obowiązuje w autobusowej komunikacji miejskiej zwykłej i przyspieszonej. Przepis art. 9a ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi nie ogranicza stosowania ulgi tylko do komunikacji pozamiejskiej. Nowa ulga ustawowa nie została wprowadzona poprzez nowelizację przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 295) (choć tam powinna się znaleźć) tylko poprzez nowelizację ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi. Gdyby nowa ulga ustawowa dla dawców osocza została wprowadzona do ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego to byłoby jasne, że ta ulga nie obowiązuje w komunikacji miejskiej. Ale skoro jest w innej ustawie to obowiązuje w komunikacji miejskiej.
- nie wiadomo czy ulga dotyczy tramwajów i trolejbusów skoro w przepisie ustawodawca wymienił tylko autobus? Zobacz https://transinfo.pl/infotram/nowa-ulga-dla-krwiodawcow-obowiazuje-w-autobusach-ale-nie-w-tramwajach/.
- nie wiadomo dlaczego ulga nie obowiązuje w autobusowej komunikacji ekspresowej?
Masz pytania?
Skontaktuj się z naszym ekspertem
Skomentuj